Fabryka Schindlera może kojarzyć się niektórym nieco filmowo. I słusznie: życie i działalność jej właściciela, Oskara Schindlera, zostały zekranizowane przez słynnego reżysera Stevena Spielberga w głośnym filmie Lista Schindlera. Jest to historia o niemieckim przedsiębiorcy, który w czasie II wojny światowej uratował ponad tysiąc żydowskich robotników przed zagładą w niemieckich obozach koncentracyjnych.
Fabryka Schindlera była pierwszym w Małopolsce przedsiębiorstwem produkującym wyroby emaliowane i blaszane, a początki jej działalności sięgają 1937 roku. Budynki fabryki zachowały się do dziś i mieszczą się na krakowskim Zabłociu. Współcześnie w fabryce mieści się stała eskpozycja Kraków – czas okupacji 1939-1945, przedstawiająca historię fabryki oraz losy jej pracowników na tle wojennego Krakowa. Wystawa jest głównie multimedialna, złożona z dokumentalnych zdjęć, filmów, gazet oraz relacji świadków i działa również na zmysł słuchu; w wielu miejscach słychać dobiegające z głośników odgłosy ówczesnych rozmów oraz niemiecką propagandę.
Ekspozycja informuje o losach Żydów wywiezionych do obozów koncentracyjnych, a także tych ocalałych, wpisanych na tzw. listę Schindlera, a przez swoją multimedialną formę mocno oddziałuje na emocje.